|

Wyjazd studyjny „Odkrywamy Małopolskę - śladem produktów lokalnych i regionalnych”

W dniach 17-21 czerwca 2024 r. grupa 35 osób z województwa podlaskiego w tym, mieszkańcy terenów wiejskich, producenci żywności, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich oraz liderzy środowisk wiejskich wzięli udział w organizowanym przez Jednostkę Regionalną Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwie podlaskim wyjeździe studyjnym w ramach przedsięwzięcia pn. „Odkrywamy Małopolskę - śladem produktów lokalnych i regionalnych”.

Po długiej podróży uczestnicy wyjazdu dotarli do przepięknej Małopolski, w której spędzili kolejno cztery dni na spotkaniach m.in. z producentami wysokiej jakości produktów lokalny i regionalnych.

Pierwszy dzień po przyjeździe grupa miała przyjemność odwiedzić opactwo cystersów w Szczyrzycu, które znajduje się na pograniczu Pogórza Wiśnickiego i Beskidu Wyspowego. Jest to jedyne opactwo
w Polsce, które działa nieprzerwanie od ponad 780 lat i którego historia jest nierozerwanie związana
z historią piwa, i tak oprócz zwiedzania zespołu klasztornego cystersów uczestnicy wyjazdu mieli okazję wysłuchać i zapoznać się z wielowiekową historią regionu, a ich tradycyjny produkt skosztować
w regionalnym browarze.

W drugiej części dnia uczestnicy wyjazdu odwiedzili Koziarnię – gospodarstwo agroturystyczne położone na Smykani w urokliwym Beskidzie Wyspowym specjalizujące się w produkcji win, cydru, serów i wędlin, gdzie swoją przygodę uczestnicy rozpoczęli od obiadu, który został przyrządzony na bazie produktów lokalnych i regionalnych przez gospodynię miejsca Panią Jadwigę Lorek. Gospodarstwo Koziarnia sąsiaduje z winnicą Smykań, o której opowiadał właściciel posesji, który przybliżył grupie wykorzystanie nowych rozwiązań w przetwórstwie i gospodarstwie rodzinnym. Opowiedział o efektywności inicjatyw wdrażanych na rzecz rozwoju gospodarstwa rolnego, uwzgledniając innowacyjne rozwiazania, jak również wykorzystanie zasobów oraz łagodzenie presji środowiskowej przez produkcję rolniczą. Poruszony został również temat rozwijania przetwórstwa w gospodarstwie rolnym przy wykorzystaniu środków unijnych.

Kolejnym przystankiem na mapie wyjazdu była stworzona 20 lat temu przez Lidię i Macieja Włodarczyków - Eko Farma i wioska indiańska w Pogorzanach. Gospodarstwo Państwa Włodarczyków jest w pełni ekologiczne, wszystko co wytwarzają posiada słynny zielony listek. Pani Lidia opowiedziała gościom jak funkcjonuje gospodarstwo, które działa w obiegu zamkniętym. Energia elektryczna pochodzi ze słońca, wykorzystywana jest również woda deszczowa - nie tylko do podlewania, ale także w gospodarstwie domowym. Z zebranych owoców i warzyw przygotowywane są przetwory, octy, tłoczony olej oraz cydr. Produkty własne, a także produkty innych zaprzyjaźnionych gospodarstw ekologicznych sprzedawane są w sklepie internetowym prowadzonym przez Gospodarzy.

Środa stała pod znakiem Gminy Dobra. Uczestników wyjazdu przywitał Wójt Gminy Dobra Pan Benedykt Węgrzyn, który opowiedział w jaki sposób gmina wykorzystuje środki zewnętrzne w celu tworzenia krótkich łańcuchów dostaw. Przedstawił szeroki wachlarz możliwości sięgnięcia po środki unijne na rzecz rozwoju lokalnego opartego o lokalne walory i zachęcał do wypracowania własnego rozwiązania, które uwzględni uwarunkowania, możliwości i potrzeby regionu. Mówił jak ważne jest budowanie krótkich łańcuchów dostaw oraz lokalnej marki, ponieważ w głównej mierze opiera się ono często na tradycyjnych recepturach i zwyczajach, które sprzyjają ochronie dziedzictwa kulturowego i tym samym wspierają społeczność lokalną w budowaniu relacji z producentami i ich produktami.

Po spotkaniu z przedstawicielami gminy na uczestników wyjazdu studyjnego czekał szereg atrakcji m.in. zwiedzanie lokalnych zabytków, przejażdżka zaprzęgami oraz warsztaty wyrobu świec z wosku pszczelego pod okiem lokalnego pszczelarza zrzeszonego w Kole Pszczelarzy w Dobrej, który prowadzi program ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy carnica linii Dobra.

Uwieńczeniem dnia były opowiedziane gawędy i historie lokalne oraz występ lokalnych muzyków.

Ostatni dzień w Małopolsce uczestnicy spędzili w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, w którym ma się okazję cofnąć w czasie i podpatrzeć życie mieszkańców prowincji galicyjskiej z przełomu XIX i XX wieku. Zbudowano tu rynek z ratuszem, który jest otoczony punktami usługowymi, jakie kiedyś skupiały się wokół rynków. Grupa mogła zwiedzić warsztat stolarza, atelier fotografa, drukarnię, sklep kolonialny, zakład fryzjerski, piekarnię, zakład krawiecki, pracownię zegarmistrza, remizę strażacką i kilka innych punktów, w których wnętrzu przewodnicy przybliżali historie danego miejsca, pracy jego właściciela czy tajniki używanych przez niego narzędzi.

Celem kolejnego spotkania była Manufaktura Maurera położona przy gospodarstwie sadowniczym
w Zarzeczu (gmina Łącko). Manufaktura Maurera to pierwsza mała wytwórnia destylatów owocowych sadownika Krzysztofa Maurera, który swoją przygodę z destylatami zaczął od ekologicznych soków, później poszerzył ofertę o wina owocowe. Idąc krok dalej postanowił, że rozpocznie produkcję okowit owocowych. Grupa wysłuchała historii przedsiębiorstwa, a następnie przedstawiony został cały proces certyfikacji jaki krok po kroku przeszli właściciele, żeby móc wprowadzić swoje produkty do legalnego obrotu. Było to bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie.

Zwieńczeniem wyjazdu było wejście na pierwszą w Polsce wieżę widokową w koronach drzew. Ta niesamowita konstrukcja wybudowana została na szczycie stacji narciarskiej SŁOTWINY ARENA (896 m n.p.m.) wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. Jest to wspaniała atrakcja na turystycznej mapie Polski, a swoją drewnianą konstrukcją przyciąga rzesze turystów. Trasa do wieży widokowej to nie tylko piękne krajobrazy, to także ciekawa forma edukacji, możliwość poznania otaczającej przyrody i historii, o której opowiedział przewodnik obiektu.

Wyjazd studyjny ułatwił jego uczestnikom pogłębienie i wymianę wiedzy oraz doświadczeń w zakresie przetwórstwa lokalnego, zastosowania nowych rozwiązań i możliwości jakie daje rolnikom współpraca z lokalnym przedsiębiorcami.

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW zapraszamy do rejestracji w bazie partnerów KSOW dostępnej na stronie www.ksow.pl oraz do odwiedzenia strony internetowej.