|

Laureaci konkursu wiedzy o rolnictwie ekologicznym

Tomasz Maksimiuk z Bielska Podlaskiego to zwycięzca pierwszej edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy z Zakresu Rolnictwa Ekologicznego. Wzięło w nim udział 29 uczniów z 11 szkół o profilu rolniczym z terenu naszego regionu. Konkurs odbył się 18 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Nagrody laureatom wręczył wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

To pierwszy w Podlaskiem konkurs promujący rolnictwo ekologiczne. Został zorganizowany z inicjatywy samorządu województwa, a sfinansowany z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Jak podkreślał wicemarszałek Łukaszewicz (w zarządzie województwa odpowiedzialny m.in. za rolnictwo), to przedsięwzięcie jest jak najbardziej uzasadnione, choćby ze względu na rolniczy charakter naszego regionu.

    – Z tego względu chcemy, aby wiedza z zakresu upraw ekologicznych była rozpowszechniana, żeby takie gospodarstwa powstawały. Zwłaszcza że w kolejnej perspektywie finansowej UE będzie sporo funduszy na działania ekologiczne – mówił.

Dodał, że nie spodziewał się, aż tak dużego zainteresowania konkursem i zapewnił, że będą kolejne edycje.

Uczestnicy to uczniowie podlaskich szkół rolniczych i w większości dzieci rolników. Jak podkreślała Joanna Śliwowska, która w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem prowadzi zajęcia m.in. z produkcji roślin, uczniowie coraz bardziej interesują się rolnictwem ekologicznym. Zwłaszcza ci, którzy zamierzają pozostać w gospodarstwach rolnych.

    – Oprócz tego społecznego zwrotu ku żywności wysokiej jakości, zdają sobie sprawę z ekonomicznych aspektów upraw ekologicznych. Te uprawy z czasem mogą być po prostu tańsze, zwłaszcza przy obecnie rosnących cenach nawozów – mówiła nauczycielka.

Konkurs polegał na rozwiązaniu testu zamkniętego z zakresu wiedzy o rolnictwie ekologicznym. Zagadnienia egzaminacyjne zostały opracowane przez Krzysztofa Jończyka oraz Jarosława Stalengę z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

    – Pytania, które przygotowaliśmy, były dość trudne i szczegółowe, także nie był to łatwy test. Uczestnicy zaprezentowali naprawdę wysoki poziom wiedzy. To bardzo cieszy i dobrze rokuje. Daje nam też informację o tych obszarach, gdzie ta wiedza jest trochę mniejsza i wymaga pracy – mówił dr Krzysztof Jończyk. – Konkurs to bardzo dobry pomysł, świetna inicjatywa ze strony samorządu województwa. Cieszę się, że będą kolejne edycje – dodał.

Laureat pierwszego miejsca – Tomasz Maksimiuk z Zespołu Szkół nr 4 Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim uzyskał aż 44 punkty na 50 możliwych. Do udziału w konkursie zachęciła go nauczycielka przedmiotów zawodowych.

    – Rolnictwem interesuję się od zawsze, a od pewnego czasu także uprawami ekologicznymi. I chcę je stosować w przyszłości w swoim gospodarstwie – mówił.

Za pierwszą lokatę laureat zdobył nagrodę w wysokości 700 zł.

Drugie miejsce z wynikiem 40 punktów i nagrodę w wysokości 500 zł otrzymała Karolina Andrzejczyk z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży. Natomiast Karolina Sepko z Zespołu Szkół Rolniczych im. Mjr Henryka Dobrzańskiego - Hubala w Sokółce osiągnęła trzecią lokatę – zdobyła 38 punktów i 300 zł nagrody.


Komisja konkursowa przyznała dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Magdalena Rybałtowska, uczennica  Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach (36 pkt i 100 zł nagrody) oraz Grzegorz Bakun, uczeń Zespołu Szkół Rolniczych im. Mjr Henryka Dobrzańskiego - Hubala w Sokółce (35 pkt i 100 zł nagrody).

 

 

Autor tekstu: Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: KSOW, Piotr Januszewicz