Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

podlaskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

VII Forum Rolnicze w Janowie

08.06.2015

Jak pozyskać pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020? Skąd zmiany w sprzedaży przetworzonych produktów rolnych? - tego wszystkiego mogli dowiedzieć się 7 czerwca rolnicy na VII Forum Rolniczym. W Janowie poruszano najbardziej aktualne i najważniejsze, z punktu widzenia rolników, tematy. Można też było obejrzeć nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze. Było stoisko degustacyjne i stoisko dla dzieci. W Janowie można było nie tylko oglądać sprzęty rolnicze.

 Forum to także bardzo dobra okazja do dyskusji o sprawach dla rolnictwa najważniejszych. Jednym z tematów było jak pomóc rolnikom w zdobyciu pieniędzy unijnych. Pierwszy z nich to nowa pula pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i nowości w przyznawaniu dotacji młodym rolnikom. Decyzja o przyznaniu dofinansowanie zależy od ilości punktów przyznanych rolnikowi. I tu uszczegółowione zostały kryteria, według których przyznawane są punkty. Największe szanse na dofinansowanie będą mieli także rolnicy z wykształceniem wyższym rolniczym lub pokrewnym.

Nowością, o której także dziś mówiono jest możliwość prowadzenia sprzedaży bezpośredniej przez rolników. Już od stycznia przyszłego roku rolnicy i członkowie ich rodzin będą mogli sprzedawać produkty żywnościowe wytworzone z własnych surowców. Taką działalność rolnik będzie musiał zgłosić w urzędzie skarbowym. Prowadzenie rejestru ma być bardzo proste, rolnik, producent ma wpisywać to, co tego dnia sprzedał i za ile.

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009