Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

podlaskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wielkie otwarcie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. KSOW też tam będzie.

12.09.2016

Powstanie nowej instytucji kultury w województwie podlaskim to ważne wydarzenie dla mieszkańców naszego regionu, dlatego wszystkich serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania nowopowstałego Muzeum. To już w najbliższą niedzielę 18 września. Zapraszamy między godz. 11:00 i 17:00.

Uroczysta inauguracja działalności Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej jest doskonałą okazją do zapoznania się z dotychczasową działalnością skansenu, dlatego w tym dniu będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych. W trakcie uroczystości odbędą się dwa wernisaże stałych ekspozycji: Wnętrza domu wiejskiego w budynku z Jacowlan oraz Ptaki drapieżne i sowy w budynku Gajówki z Krusznika.
  Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom program festynu obfituje w liczne atrakcje będące wynikiem wspólnego działania Muzeum i Partnerów wydarzenia. Na scenie zagrają i zatańczą najlepsze zespoły folklorystyczne z naszego regionu takie jak: Skowronki, Narwianie, Czyżowianie, Knyszynianki, Pogodna Jesień i Tęcza, a także wystąpi Janusz Laskowski. Na wystawie „Leśna Bimbrownia”, aktorzy Białostockiego Teatru Lalek: Ryszard Doliński i Krzysztof Pilat opowiedzą o tajnikach bimbrownictwa na Podlasiu.
  W wybranych zagrodach swą pracę zaprezentują rzemieślnicy i rękodzielnicy podlascy. Zapraszamy Państwa do wspólnej pracy w poszczególnych warsztatach, chętni będą mogli samodzielnie wykonać drewniane zabawki oraz naczynia gliniane, słomiane lub plecione z wikliny.

W tak istotnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć też KSOW-u. Wspólnie z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie będziemy promować Podlaski Szlak Kulinarny. Planujemy zorganizować warsztaty kulinarne połączone z degustacją. Będzie to jedna z nielicznych okazji, by nauczyć się wypiekać sękacze, wyrabiać pierogi, potrawy z ziemniaków oraz potrawy tatarskie. Wydarzeniu towarzyszyć będą konkursy kulinarne z cennymi nagrodami na najsmaczniejsze potrawy w kategoriach: wędliny, przystawki, napoje regionalne. Regulamin konkursu (do pobrania).
  W czasie festynu nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Specjalnie dla nich na wystawach będą prowadzone zajęcia plastyczne i warsztaty kulinarne.
 Każdy uczestnik festynu, na kiermaszu będzie mógł zakupić produkty regionalne m.in. miody, zioła, pieczywo, sery oraz wyroby podlaskich rękodzielników i rzemieślników.
  Festyn Wielkie Otwarcie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej ma na celu przypomnienie o istotnej roli muzealnictwa skansenowego w dziedzinie ochrony kultury ludowej, promocję niewielkich firm rękodzielniczych i gastronomicznych z naszego województwa oraz upowszechnianie wiedzy o naszym dziedzictwie regionalnym.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009