Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

podlaskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Festyn pn. Promocja dziedzictwa kulturowego i kulinarnego – „Spotkanie kultur pogranicza”

15.06.2016

11 czerwca 2016r. na placu przed kinem „Sokół” odbył się festyn pn. Promocja dziedzictwa kulturowego i kulinarnego – „Spotkanie kultur pogranicza”. Projekt zrealizowała Gmina Sokółka wspólnie z Sekretariatem Regionalnym KSOW Województwa Podlaskiego ze  środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.Impreza miała na celu wspieranie działalności i aktywizację społeczności lokalnej poprzez pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego naszego regionu.

Na scenie zaprezentowały się zespoły regionalne z Polski i Białorusi. Publiczność porwały do tańca znane i lubiane zespoły „Cygańskie Serca”, Tatarski Zespół Taneczno - Wokalny Buńczuk, Zespół Estradowy Białoruskiej Pieśni Ludowej „Kalinka” i Regionalny Zespół "Dolina Popradu" z Piwnicznej-Zdroju.
Imprezie towarzyszyły pokazy i degustacje kuchni białoruskiej, cygańskiej, tatarskiej i góralskiej przygotowane przez wytwórców tradycyjnej lokalnej żywności. Mogliśmy spróbować potraw charakterystycznych dla danej kuchni. Sasznie z mięsem i twarogiem, blinczyki z twarogiem i owocami, syrniki z twarogiem oraz bliny przygotowała pani Halina Raducha prezes Dąbrowskiego Stowarzyszenia Produktu Lokalnego; almałyk (bardziej znany jako pierekaczewnik), kołduny i halwę – Maria Radecka; kociołek cygański, placek cygański i placki z jabłkiem - Agata Iwanowska (członek Stowarzyszenia „Dziedzictwo Kulturowe Igrył”; oscypki, bryndze, kołacze, dziadki kokuszczańskie, chleby wypiekane tradycyjną metodą - Danuta Kulig (Prezes Stowarzyszenia Młodów – Głębokie).

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz wypieku sękacza z 500 jaj. Około 2 metrowej wysokości ciasto można było spróbować po  ponad 7 godzinach pieczenia na specjalnym rożnie.

W trakcie festynu po raz pierwszy odbył się turniej gotowania na żywo. W szranki stanęli przedstawiciele kuchni podlaskiej pod dowództwem Marcina Kuczyńskiego i góralskiej pod dowództwem Danuty Kulig. Publiczność z niecierpliwością czekała w długiej kolejce na góralską kwaśnicę i podlaski bigos oraz na pasterskie i ziemniaczane placki.


Również stoisko informacyjno – degustacyjne cieszyło się dużym powodzeniem wśród przybyłych mieszkańców, turystów i gości. Można było spróbować produktów lokalnych takich jak: ser koryciński, chleby razowe i na zakwasie, wędliny lokalne, ciasteczka, pączki, podpiwek oraz  miody. Stoisko obsługiwali Wolontariusze Zespołu Szkół w Sokółce.

Wyroby rękodzieła ludowego zaprezentowali: kowal Franciszek Lulewicz - Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, garncarz Paweł Piechowski z Czarnej Wsi Kościelnej (do chwili obecnej produkuje ceramikę siwioną wypalaną w piecach bez dostępu tlenu) oraz rzeźbiarz Tadeusz Klimowicz - Pan Tadeusz Klimowicz tworzący głównie rzeźby o tematyce wiejskiej i sakralnej.

Publiczność mogła wziąć  udział w 4 konkursach takich jak: lepienie kołdunów, sianie mąki, wypisywanie składników kociołka cygańskiego i tarkowanie ziemniaków, w których do wygrania były: blendery, spieniacze do mleka, wagi kuchenne i młynki elektryczne.

Liczymy, że Sokólszczyzna  będąca obecnie jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem narodowościowym i religijnym terenów Polski, dzięki tego typu wydarzeniom stanie się ważnym ośrodkiem dla turystyki kulturowej.

***

Marszałek Województwa Podlaskiego i Burmistrz Sokółki zapraszają na festyn pn. Promocja dziedzictwa kulturowego i kulinarnego – „Spotkanie kultur pogranicza”, który odbędzie się 11 czerwca 2016 r. w godz. 12.00-21.00 na placu przed kinem „Sokół”.

Impreza ma na celu wspieranie działalności i aktywizację społeczności lokalnej poprzez pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego naszego regionu. Przyczyni się do promowania lokalnego dziedzictwa ukazanego w tradycji kulturalnej i kulinarnej naszego wielokulturowego regionu, a także wyróżnienia produktów, które już są i w przyszłości będą wizytówką Podlasia.

Podczas festynu odbędą się pokazy kulinarne i degustacja produktów kuchni białoruskiej, tatarskiej, cygańskiej i góralskiej. Po raz pierwszy odbędzie się pokaz wypieku sękacza z 500 jaj zakończony degustacją około godz. 18.00, a także „Turniej gotowania: kuchnia podlaska kontra kuchnia góralska”, podczas którego będzie można spróbować między innymi góralskiej kwaśnicy i podlaskiego bigosu.

Swoje rękodzieło zaprezentują twórcy ludowi: rzeźbiarz, garncarz i kowal.

Oprawę muzyczną zapewnią zespoły: „Cygańskie Serca”, „Kalinka”, „Buńczuk” i „Dolina Popradu”.

Chętni będą mogli wziąć udział w licznych konkursach, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009