Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

podlaskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wyjazd studyjny pn. „Odnawialne źródła energii – w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań”

19.12.2017

*Aktualizacja 19 grudnia 2017 r.*

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu filmy, które powstały podczas opisanego poniżej Wyjazdu studyjnego. Zachęcamy do obejrzenia i zapoznania się z dobrymi praktykami odnośnie OZE. Mamy nadzieję, że niemieckie doświadczenia w rozwijaniu energii odnawialnej okażą się dla Państwa cenne. Szczególnie pragniemy podkreślić znaczenie, jakie przywiązują nasi zachodni sąsiedzi w angażowaniu przy procesie lokalnej społeczności, która nie tylko rozwija z własnej inicjatywy energetyczne, lecz również czerpie z tego tytułu profity jako inwestor. Jest to sytuacja odmienna od często krytykowanych rozwiązań, gdzie zewnętrzny inwestor stawia "wiatrak", a jedyną korzyść osiąga właściciel gruntu oraz - w mniejszym stopniu - gmina poprzez pobierane podatki lokalne.

 

Obejrzyj filmy na Youtube [kliknij w wybrany tytuł]

Energia ze słońca

Pompy ciepła

Energia wiatrowa

Dochody z OZE na rzecz lokalnej społeczności

OZE – w poszukiwaniu innowacji [Kompletna relacja z wyjazdu]

 

***

W dniach 9-13 października 2017 r. odbył się wyjazd studyjny pn. „Odnawialne źródła energii – w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań” organizowany przez SR KSOW województwa podlaskiego na terenie Niemiec.

   Wyjazd miał na celu rozwijanie współpracy międzynarodowej w zakresie OZE przez Lokalne Grupy Działania oraz zapoznanie uczestników z funkcjonującymi  instalacjami OZE na terenie Niemiec, przedstawienie najnowszych osiągnięć i rozwiązań z tego zakresu, a także podniesienie poziomu wiedzy i kompetencji oraz utrwalanie sieci kontaktów pomiędzy LGD. W wyjeździe uczestniczyło 29 osób.

   Pierwszy dzień wizyty uczestnicy rozpoczęli od wzięcia udziału w spotkaniu dotyczącym projektu badawczego "Inteligentne systemy słoneczne" realizowanego w miejscowościach Hof i Arzberg nakierowanego na produkcję, integrację sieciową i magazynowanie energii odnawialnej. Następnie uczestniczyli w wizycie na obszarze demonstracyjnym projektu "Inteligentne systemy słoneczne" z różnymi wariantami instalacji oraz w Rolniczym Centrum Edukacyjnym "Landwirtschaftliche Lehranstalten", gdzie zaprezentowano im różnorodne systemy energii odnawialnej oraz systemy magazynowania energii. Kolejnym punktem programu była wizyta w siedzibie firmy Glen Dimplex  - produkującej pompy ciepła oraz wizyta w stowarzyszeniu "Christusbruderschaft Selbitz (CCB)" produkującym energię cieplną z biomasy z dystrybucją rurową (społeczność protestancka produkująca energię na potrzeby budynków użyteczności publicznej i gospodarstw indywidualnych). W dniu następnym reprezentanci LGD-ów gościli w "Bürgerwindrad Sellanger" - spółdzielni produkującej od 1996, jako pierwsi w Bawarii, energię z wiatru o mocy 500K oraz nowoczesnym parku wiatrowym Selbitz - inicjatywie sfinansowanej w ramach kooperatywu - w skład której,  wchodzą trzy elektrownie o mocy 3 000 kW każda. Na zakończenie odbyło się spotkanie w Delsana GmbH & Co. KG - innowacyjnej firmie produkującej oświetlenie uliczne oraz światła do budynków, bazującej na energooszczędnej technologii LED.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009