Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

podlaskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Zapraszmy na warsztaty tkackie (Tkanina dwuosnowowa)

28.04.2017

    Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i Gminny Ośrodek  Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie zapraszają serdecznie na bezpłatne warsztaty tkaniny dwuosnowowej. Mogą wziąć w nich udział zainteresowane grupy z terenu województwa podlaskiego.
    Dla tych, którzy doceniają sztukę ludową i ginące zawody będzie to wielka gratka. Warsztaty poprowadzi doświadczona i wielokrotnie nagradzana  tkaczka z Szaciłówki – Bernarda Rość i Agnieszka Iwanicka, którą mistrzyni tkactwa  uczyła tej sztuki przez cały ubiegły rok w ramach projektu „Kultura ludowa i tradycja” i stypendium z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dom Kultury w Korycinie przygotował  profesjonalną pracownię z kołowrotkami i zabytkowymi krosnami na których uczestnicy zajęć będą mogli spróbować swoich sił. Poznają tez historię tkaniny dwuosnowowej na Podlasiu i zapoznają się z symboliką wszelkich motywów pojawiających się we wzorach dywanów. Takie spotkania są ważne i potrzebne, bo historia i tradycja regionu musi być wpierana i promowana na wszelkie możliwe sposoby. Tkactwo – to ginący zawód. Na Podlasiu, to już prawdziwa rzadkość. To na tyle żmudne i pracochłonne zajęcie, ze nie znajduje zbyt wielu naśladowców. Ale z drugiej strony – tkanina dwuosnowowa wraca do łask i staje się coraz bardziej popularna i doceniana przez koneserów. Jest wielu chętnych do kupienia takich dywanów, tkaczki z Korycina wysyłają ją do miłośników tej sztuki na całym świecie, nawet do Chin.
    Organizatorzy zaplanowali pięć ośmiogodzinnych warsztatów. GOKSiT w  Korycinie zaprasza chętnych do bezpłatnej nauki wykonywania tkaniny dwuosnowowej. Grupy nie większe niż 20 osób, z terenu województwa podlaskiego mogą się zgłaszać do domu kultury, są jeszcze wolne terminy warsztatów.

Terminy warsztatów tkaniny dwuosnowowej
29.04.2017 - godz 10:00 – 18:00
20.05.2017 - godz 10:00 – 18:00
17.06.2017 - godz 10:00 – 18:00
01.07.2017 - godz 10:00 - 18:00
05.08.2017 - godz 10:00 – 18:00

KONTAKT (rejestracja)

 

 

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009